Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

18 kwietnia 2023

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto autorów, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, korektorów, wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa, organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Geneza tego święta sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres.
Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu aktywnie wspiera rozwój czytelnictwa m.in. poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, projekt „Mała książka – wielki człowiek” – największą w Europie kampanię promującą czytelnictwo wśród dzieci oraz ich rodziców i opiekunów oraz modernizację ośrodków kultury w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Święto czytelników, co roku obchodzone jest hucznie i radośnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.
Zachęcam do śledzenia wydarzeń w aktualnościach MBP.