Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 maja 2020

 

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Wikipedia, wolna ...Świętochłowice: 17 października pierwsze urodziny Muzeum Powstań ...

W związku z 99 Rocznicą III Powstania Śląskiego (w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.) chciałam polecić filmy na YouTube na temat Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Siedzibą muzeum jest budynek dawnego zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków przy ul. Wiktora Polaka 1, wybudowany w 1907 roku.

Muzeum zostało powołane do życia dnia 18 lipca 2012 roku, w wyniku przekształcenia istniejącego dotychczas Muzeum Miejskiego W Świętochłowicach. W 2013 roku rozpoczęto prace przy remoncie i adaptacji budynku. Dla zwiedzających placówka została otwarta 18 października 2014 roku. W 2018 roku Muzeum zostało laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Ekspozycja muzealna mieści się na trzech kondygnacjach budynku (parter, I i II piętro). Posiada multimedialny charakter i ułożona jest chronologicznie: począwszy od wystawy „Świętochłowice A.D. 1919”, poprzez kolejne powstania oraz plebiscyt po ukazanie walk powstańczych oraz konsekwencji śląskich zrywów. Do aranżacji wystawowych wnętrz użyto między innymi eksponatów z Muzeum Miejskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=UaZgcjjoVlg

https://www.youtube.com/watch?v=_6QeY6kX1yQ

https://www.youtube.com/watch?v=IQIXWh1qpk8

https://www.youtube.com/watch?v=p9vB41TTG6U