Katowickie aktualności literackie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

30 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Święto ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. 

Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania, nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 

Miś stał się również bohaterem utworów dla dzieci,  z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington – Michaela Bonda czy Miś Uszatek, stworzony przez polskiego autora Czesława Janczarskiego. 
W Polsce ogromną popularnością cieszyły się również filmy animowane o przygodach Colargola i Misia Yogi. 

22 września 2017

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania          

        29 września 2017r. 

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Oczywiście  do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok, wspierając kampanię

8 maja 2017

Fantastyczny Piknik

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza miłośników fantastyki, gier planszowych oraz bujania w obłokach na Fantastyczny piknik! Najmłodsi, trochę starsi a nawet ci najstarsi znajdą coś dla siebie.

Rozpoczęcie o 11.00. Przez cały czas trwania pikniku, czyli do godz. 17.00, prowadzony będzie kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach. Miłośników gier planszowych organizatorzy zapraszają do Kącika fantastycznego gracza, w którym będzie można pograć w gry ze zbioru Biblioteki oraz Śląskiego Klubu Fantastyki. Kącik organizowany jest we współpracy z Silesia on Board.
W Fantastycznej Czytelni pod Sówką – przestrzeni twórczych działań ze słowem, w której królują książki dla dzieci i młodzieży, będzie można porozmawiać o książkach i, oczywiście, poczytać je – indywidualnie lub wspólnie. Odbędą się tam również warsztaty typograficzne, podczas których tworzone będą fantastyczne litery.

Szczegóły imprezy na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

19 kwietnia 2017

Miejska Biblioteka Publiczna ZAPRASZA

Miejska Biblioteka Publiczna
ZAPRASZA

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęca do wzięcia udziału w happeningu czytelniczym Głośno o książkach! W poniedziałek, 24 kwietnia, w godz. od 14.00 do 17.00 na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku, będą czekać na Państwa z kramem pełnym książek. Wszyscy, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki (a będzie z czego wybierać!), otrzymają tę książkę od Biblioteki w prezencie.