Katowickie aktualności literackie

11 kwietnia 2018

Głośno o książkach! Happening czytelniczy w Ogrodzie Słów.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, obchodzonego   na całym świecie w dn. 23 kwietnia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje z tej okazji happening czytelniczy  i kilka innych atrakcji dla miłośników słowa pisanego.

Wszyscy czytelnicy, którzy odważą się podczas imprezy przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki, oferowanej przez bibliotekę, otrzymają tę książkę w prezencie. Wybór będzie bogaty – szykujemy tytuły klasyczne, literaturę dla pań, książki dla dzieci, powieści dla młodzieży i pozycje dla hobbystów.  Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie lub bliskiej mu osoby.

W godzinach od 10.00 do 14.00 będziemy również czytać głośno bajki dzieciom z zaprzyjaźnionego przedszkola – czytać będą bibliotekarze, przyłączą się do nas katowiccy licealiści. Do wspólnego czytania przedszkolakom zachęcamy wszystkich czytelników, którzy odwiedzą tego dnia bibliotekę. Ale czytać będziemy każdemu dziecku, które tego dnia pojawi się  na naszej imprezie, więc rodziców ze swoimi pociechami serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do niej!

Dla dorosłych szykujemy zagadki i łamigłówki oraz cieszącą się ogromną popularnością „Tytułomanię”. Na zakończenie imprezy odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Szarańską, pisarką współpracującą z Klubem z Kawą nad Książką oraz fundacją Miasto Słów, autorką powieści „Cztery płatki śniegu”, „Kocha, lubi, szpieguje”,  „Nic dwa razy się nie zdarzy” czy „Kłopoty mnie kochają”.

Happening czytelniczy odbędzie się w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14, ul. Piastów 20,  Katowice-Os. Tysiąclecia, w godz. 10-00-18.00.

Udział w imprezie jest bezpłatny, zapraszamy czytelników w każdym wieku!
W razie niepogody bawimy się w budynku.

23 kwietnia, godz. 10.00-18.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice-Os. Tysiąclecia

10 kwietnia 2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki.

W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930,  od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

W wielu miejscach na świecie tego dnia organizowane są spotkania, konferencje, debaty, promocje książek, a często także uroczystości wręczania nagród literackich.

W Polsce tegoroczne obchody Dnia mają charakter szczególny ze względu na przyznanie Wrocławiowi tytułu Światowej Stolicy Książki w 2016 roku. Miasto będzie go nosiło przez najbliższy rok, organizując w tym czasie liczne przedsięwzięcia służące promocji książek i czytelnictwa.

To właśnie wyjątkowo bogaty program, przygotowany przez miasto, służący aktywacji społeczności lokalnych oraz wspieraniu branży wydawniczej, księgarskiej i bibliotek, przekonał Międzynarodową Komisję do przyznania Wrocławiowi tego zaszczytnego tytułu.

Obchody Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane będą 22–24 kwietnia pod hasłem „Poczytaj mi Wrocław”. Złoży się na nie kilkanaście wydarzeń kulturalnych, w tym otwarcie głównej ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza, specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, koncentrująca się w tym roku na twórczości Szekspira, a także specjalne wydarzenie poświęcone polskim pisarzom urodzonym na kresach oraz wiele innych spotkań autorskich.   Za rok, na zakończenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki, zaprezentowany zostanie Światowy Hymn Książki, skomponowany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do wiersza Tadeusza Różewicza „Włosek poety”.

10 kwietnia 2018

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć– takie zaproszenie wystosowała Łotwa, która jest Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci –święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając bajki. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

10 stycznia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna Niesłychane Historie, czyli "Ferie z Książką"

Niesłychane Historie, czyli "Ferie z Książką"

Podczas ferii zimowych MBP zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w akcji „Ferie z Książką”.  W tym roku hasło przewodnie brzmi „Niesłychane Historie”. Biblioteka we współpracy z innymi instytucjami kultury proponuje dzieciakom spędzenie wolnego czasu  z bohaterami naszych czasów. Poszukiwać ich będą nie tylko w książkach, ale również w otaczającym nas świecie.
„Bibliotecznym wehikułem czasu przemieścimy się do czasów Elżbiety I, odwiedzimy Marię Skłodowską-Curie, przyjrzymy się twórczości Fridy Kahlo, zajrzymy do pracowni Karola Wedla oraz spędzimy dzień z Januszem Korczakiem.
Przygotujemy spotkania z pisarzami i ilustratorami, warsztaty, gry literackie i spacery tropem ważnych słów i ludzi.”
Zapisy na zajęcia 29 stycznia – 9 lutego 2018 r. przyjmowane są  w filiach MBP