Katowickie aktualności literackie

30 listopada 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Święto ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania, nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Miś stał się również bohaterem utworów dla dzieci,  z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington – Michaela Bonda czy Miś Uszatek, stworzony przez polskiego autora Czesława Janczarskiego.
W Polsce ogromną popularnością cieszyły się również filmy animowane o przygodach Colargola i Misia Yogi.

22 września 2017

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2017r.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Oczywiście  do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok, wspierając kampanię

8 maja 2017

Fantastyczny Piknik

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza miłośników fantastyki, gier planszowych oraz bujania w obłokach na Fantastyczny piknik! Najmłodsi, trochę starsi a nawet ci najstarsi znajdą coś dla siebie.

Rozpoczęcie o 11.00. Przez cały czas trwania pikniku, czyli do godz. 17.00, prowadzony będzie kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach. Miłośników gier planszowych organizatorzy zapraszają do Kącika fantastycznego gracza, w którym będzie można pograć w gry ze zbioru Biblioteki oraz Śląskiego Klubu Fantastyki. Kącik organizowany jest we współpracy z Silesia on Board.
W Fantastycznej Czytelni pod Sówką – przestrzeni twórczych działań ze słowem, w której królują książki dla dzieci i młodzieży, będzie można porozmawiać o książkach i, oczywiście, poczytać je – indywidualnie lub wspólnie. Odbędą się tam również warsztaty typograficzne, podczas których tworzone będą fantastyczne litery.

Szczegóły imprezy na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

19 kwietnia 2017

Miejska Biblioteka Publiczna ZAPRASZA

ZAPRASZA

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęca do wzięcia udziału w happeningu czytelniczym Głośno o książkach! W poniedziałek, 24 kwietnia, w godz. od 14.00 do 17.00 na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku, będą czekać na Państwa z kramem pełnym książek. Wszyscy, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki (a będzie z czego wybierać!), otrzymają tę książkę od Biblioteki w prezencie.