Jesteś tutaj: Start / Dla rodziców / Ogłoszenia

Ogłoszenia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

24 lutego 2021

Dofinansowanie PFRON

13 maja 2020

Wielka Liga Czytelników

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”
EDYCJA 2019/2020

ETAP POWIATOWY

Komitet Organizacyjny przychylił się do prośby o zmianę godziny półfinału.
Klasy młodsze i starsze będą pisać o różnych godzinach. Jest to korzystne dla tych rodzin, w których będzie dwóch uczestników finału z różnych kategorii wiekowych – młodszy i starszy, a rodzina posiada jeden komputer.
28.05.2020 r.
Klasy młodsze: godz. 12.00 do godz. 12.45
Klasy starsze: godz. 13.30 do godz. 14.15

Analogicznie będzie z testem próbnym 21 maja. Wkrótce- bardziej szczegółowe informacje.

Zmiany w regulaminie

Informacje otrzymane od organizatorów WLC:

Szanowni Państwo,
informuję, że w związku z sytuacją, która trwa od 12 marca br. (zamknięcie szkół do 24 maja, stan epidemii w kraju), niemożliwa jest realizacja konkursu w dotychczasowej formie.
W związku z licznymi głosami i prośbami ze strony Koordynatorów i Uczestników tegorocznej WLC, Komitet Organizacyjny postanowił, co następuje:

Etap I - zdobywanie sprawności do środy 6 maja. Do tego czasu należy zakończyć przesyłanie kart z odpowiedziami do koordynatora szkoły.

Etap II - test kwalifikacyjny odbędzie się 11 maja.
O formie i sposobie przeprowadzenia testu decyduje Koordynator Placówki. Proponujemy formę online, zdalną. W magazynie plików na platformie WLC znajdują się formularze testów w wersji edytowalnej.

Etap III - test powiatowy odbędzie się 28 maja o godz. 12:00.
Test online, uczniowie będą rozwiązywać test indywidualnie.
21 maja o godz. 12:00 zostanie przeprowadzony test próbny. Linki do testów będą dostępne na platformie WLC po zalogowaniu.

kl. 1-4
Dominik Wieczorkiewicz: "Hulajnogą przez Smoczą Wyspę", wyd. Skrzat, rok 2019
kl. 5-8
Antonina Kasprzak: "Wiłka - smocza dziewczynka", wyd. BIS, rok. 2018

 

Czytaj więcej o: Wielka Liga Czytelników
30 kwietnia 2020

Wolny dostęp - biblioteki cyfrowe

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

Czytaj więcej o: Wolny dostęp - biblioteki cyfrowe
11 października 2019

Telefon zaufania

800 080 222rusza całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży,
rodziców i nauczycieli

Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.

W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej