Jesteś tutaj: Start / O szkole / Średnia ważona

Średnia ważona

2 września 2016

Średnia ważona

W naszej szkole oceny z przedmiotów matematyczno- przyrodniczych wystawia się w oparciu o średnią ważoną.

ZASADY OCENIANIA

Podstawą do wystawienia oceny okresowej oraz oceny rocznej z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych jest średnia ważona obliczona w następujący sposób:

1. Każdej ocenie śródrocznej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.
  2. Średnią ważoną oblicza się jako iloraz.
  3. Średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę szkolną następująco:

4. Uczeń, który uzyskał ocenę bardzo dobrą zgodnie z kryteriami przyjętymi przez nauczyciela oraz uzyskiwał w ciągu bieżącego roku szkolnego sukcesy w konkursach przedmiotowych może otrzymać ocenę celującą.

5. Formy sprawdzania wiadomości i umiejętności i ich waga:

Na podstawie ocen uzyskanych przez ucznia w I semestrze nauczyciel wystawia ocenę semestralną. Ocenę roczną wystawia się na podstawie ocen uzyskanych przez ucznia w II semestrze oraz oceny za I semestr liczonej w II semestrze jako ocena cząstkowa z wagą 6.

Przy zapisie ocen cząstkowych dopuszcza się stosowanie znaków „+” i „–” przyporządkowując im odpowiednie wartości według skali:

Pod pojęciem aktywności rozumiemy:

• Częste zgłaszanie i udzielanie prawidłowych odpowiedzi na lekcji
  • Udział w konkursach przedmiotowych
  • Wykonywanie dodatkowych zadań, pomocy naukowych
  • Prezentacja referatu, metoda projektu
  • Przygotowanie do zajęć

Pod pojęciem pracy na lekcji rozumiemy:

• Wypełnianie ćwiczeń
  • Praca samodzielna
  • Praca w grupach
  1. Każdy uczeń ma prawo do wykorzystywania różnych form aktywności w celu poprawienia oceny
  2. Prace klasowe są obowiązkowe.
  3. Jeżeli uczeń opuścił pracę klasową lub kartkówkę(nieobecność usprawiedliwiona), to powinien zaliczyć ją w wyznaczonym przez nauczyciela terminie (kryteria ocen nie zmieniają się).
  4. Uczeń ma prawo poprawić każdą bieżącą ocenę w wyznaczonym przez nauczyciela terminie do dwóch tygodni od jej otrzymania (do średniej ważonej liczy się średnia arytmetyczna z obu ocen).
  1. Nauczyciel informuje o wadze sprawdzianu (kartkówki) przed jej napisaniem.
  2. Nauczyciel indywidualnie ustala zasady nieprzygotowania do lekcji.

Przykład:
waga 5 oceny: 3, 3+, 4-