Światowy Dzień Pluszowego Misia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 listopada 2017

Święto ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. 

Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania, nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. 

Miś stał się również bohaterem utworów dla dzieci,  z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington – Michaela Bonda czy Miś Uszatek, stworzony przez polskiego autora Czesława Janczarskiego. 
W Polsce ogromną popularnością cieszyły się również filmy animowane o przygodach Colargola i Misia Yogi.