Katowicka Wielka Liga Czytelników

19 listopada 2020

KONKURS „KATOWICKA WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”

EDYCJA 2020/2021

MISTRZOSTWA POWIATU

Koordynator szkolny- bibliotekarz Grażyna Szymańska

Skrócona nazwa konkursu używana w regulaminie to WLC.
Strona internetowa konkursu:

Przebieg konkursu w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych.
Konkurs przebiega w trzech etapach:
a) Etap pierwszy (szkolno-biblioteczny)–indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
b) Etap drugi (test kwalifikacyjny)–test indywidualny w szkołach podstawowych i bibliotekach publicznych;
c) Etap trzeci (powiatowy)–test drużynowy w placówkach wyznaczonych przez Koordynatorów Powiatowych.

Etap pierwszy konkursu –sprawności czytelnicze.

a) Etap pierwszy trwa do 15marca 2021r.
b) Uczestnik konkursu pobiera formularz zgłoszeniowy u Koordynatora Placówki lub ze strony internetowej konkursu (www.katowice.wielka-liga.pl). Formularz zgłoszeniowy wypełnia rodzic/opiekun prawny i przekazuje Koordynatorowi Placówki.
c) Koordynator wpisuje uczestników na platformę WLC.
d) Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają sprawności poprzez czytanie książek konkursowych wybranych przez Koordynatora Placówki oraz rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Maksymalna liczba sprawności do zdobycia –10.
e) Testy do przeczytanych książek udostępnia uczestnikowi konkursu Koordynator Placówki. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne powiązane z treścią książki.
f) Każdy formularz testu WLC dotyczy jednej książki. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują jedną sprawność.
g) Uczestnik konkursu wypełnia formularz do danej książki tylko raz.
h) Niezaliczenie testu nie dyskwalifikuje ucznia z konkursu. Uczestnik może kontynuować udział w projekcie i wypełniać testy do innych książek.
i) Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami. Rodzice/opiekunowie powinni wspierać dzieci podczas udziału w konkursie np. poprzez wspólne czytanie książek konkursowych, czy też zachęcanie do ich czytania, pomoc przy rozwiązywaniu testów polegającą na nakierowaniu młodych czytelników na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji. Rodzice/opiekunowie pomagają w rozwiązywaniu zadań, ale nie mogą wypełniać testu za dziecko. Wyjątkiem jest pomoc przy wypełnianiu testu przez uczniów klas pierwszych, którzy nie opanowali jeszcze umiejętności pisania.
j) Uczniowie mogą oddawać formularze konkursowe pierwszego etapu do 15marca 2021r.
k) Dopuszczalne jest przyznanie uczestnikowi po jednej sprawności za: zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka; napisanie recenzji lub wykonanie pracy plastycznej do konkursowej książki;
l) Tylko Ci uczestnicy konkursu, którzy zdobędą komplet 10 sprawności, mogą wziąć udział w kolejnym etapie konkursu –teście kwalifikacyjnym.
ł) Organizatorzy WLC udostępnią Koordynatorom Placówek na platformie WLC projekty dyplomów dla uczestników etapu pierwszego.
Dyplomy zostaną wręczone przez Koordynatora Placówki.
Przewiduje się następujące rodzaje dyplomów: Dyplom Aktywnego Czytelnika–dla uczestników, którzy zdobyli minimum 6 sprawności;
Dyplom Znakomitego Czytelnika –dla uczestników, którzy zdobyli komplet 10 sprawności.

KSIĄŻKI OBOWIĄZUJĄCE w SP 66
(maks. 10)
klasy 1-4
1. A003 - Bajki („Śpiąca Królewna”, „Czerwony Kapturek”, „Paluszek”, „Kot w butach”), Ch. Perrault, tł. Hanna Januszewska