Wykaz świąt związanych z biblioteką i czytelnictwem

12 września 2022

ŚWIATOWY DZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA 8 WRZEŚNIA
Święto powstało z inicjatywy UNESCO w 1965 roku. Jego obchody mają na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest umiejętność czytania i pisania.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 29 WRZEŚNIA
Święto powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest okazją do podkreślania zalet głośnego czytania.

PAŹDZIERNIK

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH Święto powstało z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych w 1999 roku. Jest okazją do zainteresowania uczniów, nauczycieli, lokalne środowisko i władze działaniami bibliotek szkolnych.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 5 LISTOPADA
Data święta została wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, autora bajek animowanych dla dzieci. Dzień ten świętowany jest przede wszystkich w przedszkolach i niższych klasach szkoły podstawowej.
Z tej okazji organizowane są m.in. przedstawienia,
konkursy plastyczne, akcje głośnego czytania.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 25 LISTOPADA
Święto ustanowione w 2002 roku, w 100 rocznicę powstania tej maskotki. Z tej okazji w przedszkolach, szkołach, bibliotekach odbywają się m.in. spotkania autorskie, przedstawienia, konkursy.

DZIEŃ KSIĘGARZA 13 GRUDNIA
Święto ustanowione przez księgarzy przed II wojną światową.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA 18 STYCZNIA
Święto ustanowione na pamiątkę urodzin Alana Alexandra Milne’a, twórcy Kubusia Puchatka. Pierwsza książka „Kubuś Puchatek” ukazała się w 1926 r. w Londynie, od tej pory dzieła pisarza przetłumaczono na kilkanaście języków.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 11 LUTEGO
Dzień obchodzony jest od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Ma na celu
propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu
dzieci i młodzieży do zasobów
internetowych.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY 3 MARCA
Święto ustanowione w 1984 r.
przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Celem jest promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI 21 MARCA
Święto obchodzone jest od 1999 r. z inicjatywy UNESCO. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2 KWIETNIA
Święto powstało w 1967 r. z inicjatywy Międzynarodowej Izby do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Celem jest promocja literatury dziecięcej
i młodzieżowej.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 23 KWIETNIA
Święto ustanowione w 1995 r. przez UNESCO. Celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa, jak również upowszechnianie wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej i praw autorskich.

DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK 8 MAJA
Święto zostało ustanowione w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Stanowi okazję do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć środowiska bibliotekarskiego, jak i podkreślenia ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

CZERWIEC

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM-1-8 CZERWCA
Święto powstało w 2002 r. z inicjatywy Fundacji „ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”. Ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia głośnego, codziennego 20-minutowego czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju.

ŚWIĘTO UWALNIANIA KSIĄŻEKCZERWIEC
Święto obchodzone w Polsce od 2003 r. Akcja bookcrossingu czyli uwalniania książek polega na zostawianiu przeczytanych książek zarówno w miejscach publicznych (park, pociąg, uczelnia), jak również
w miejscach do tego celu przygotowanych tzw.
półkach bookcrossingowych (regał, stolik) po to, by znalazca mógł je przeczytać
i przekazać dalej.

Źródło: Poradnik Bibliotekarza 7-8/2015