MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 kwietnia 2020

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski:

1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. Święto to czci pamięci o licznych ofiarach, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia trudnej pracy.
W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku (pierwsze robotnicze manifestacje w tym dniu na ziemiach polskich odbyły się już w 1890 roku).

W Polsce ten dzień jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w Polsce 2 maja, jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Kolory flagi Polskiej towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień – symbolizująca przelaną krew w walce w obronie kraju oraz biel – symbolizująca wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Te przyjęte przez sejm barwy, 1 sierpnia 1919 roku, rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach.

Za czasów PRL- u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja to rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną konstytucją w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki (zwany też Czteroletnim) w 1791 roku, dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy.